Wyjazd do sanatorium ze skierowania NFZ
Data publikacji: 01-11-2012
Istnieje kilka możliwości wyjazdu do sanatorium: komercyjny wyjazd pełnopłatny oraz pobyt dofinansowany ze środków narodowych ubezpieczycieli: NFZ, ZUS i KRUS. W owych instytucjach należy się starać o skierowanie na wyjazd.
Aby skorzystać z możliwości wyjazdu do sanatorium ze skierowania NFZ, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Wystawi on na specjalnym druku skierowanie na leczenie sanatoryjne. Lekarz może zaproponować miejsce i rodzaj leczenia, jednak dla lekarza specjalisty z NFZ owe wskazania nie są wiążące. Należy przekazać lekarzowi informacje o przebiegu wcześniejszego leczenia sanatoryjnego.
Dobrze przygotowane skierowanie powinno zawierać:
- dane osobowe pacjenta: imię i nazwisko, numer PESEL,
- pieczęć lekarza wraz z numerem umowy z NFZ oraz pieczęciom imienną,
- informacje o stanie zdrowia pacjenta,
- jednoznaczne rozpoznanie choroby.
Wydane skierowanie ma ważność 18 miesięcy.
Kolejnym krokiem jest przekazanie skierowania do Wojewódzkiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie powinno zostać zatwierdzone pod względem formalnym. Może je przesłać lekarz, bądź sam zainteresowany leczeniem pacjent. Jeśli w skierowaniu zostaną wykryte braki formalne, zostanie zwrócone lekarzowi. Pacjent otrzyma powiadomienie o zwrocie dokumentu. Pracownicy NFZ mają 30 dni na wydanie decyzji o zasadności skierowania. W uzasadnionych sytuacjach termin wydania decyzji może być przedłużony o następnych 14 dni. Decyzję o zasadności skierowania podejmuje lekarz-specjalista Narodowego Funduszu Zdrowia w oparciu o przedłożone dokumenty medyczne. Może się zdarzyć, iż specjalista NFZ uzna otrzymaną dokumentację za niekompletną i poleci wykonać dodatkowe badania lub uzupełnić dokumenty. Lekarz po uzupełnieniu braków w dokumentacji powinien ponownie odesłać komplet dokumentów do Funduszu. Skierowania będą rozpatrywane według daty pierwotnego wpływu dokumentów do placówki NFZ. Specjalista z Funduszu może zmienić kwalifikację skierowania z leczenia sanatoryjnego na szpitalne i odwrotnie. Istnieje możliwość, że skierowanie może zostać odrzucone przez NFZ. Gdy nie zostanie uznana zasadność skierowania na leczenie sanatoryjne skierowanie jest zwracane do lekarza, który je wystawił oraz informuje się pacjenta. Owa decyzja jest ostateczną, nie można się od niej odwołać.
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia skierowania pacjent otrzyma skierowanie z dokładną datą pobytu, konkretnym ośrodkiem oraz profilem leczniczym. W przypadku rezygnacji z otrzymanego skierowania pacjent jest zobowiązany do niezwłocznego zwrócenia dokumentu do oddziału NFZ z pisemnym uzasadnieniem zaistniałej sytuacji oraz odpowiednią dokumentacją. Jedynymi dopuszczalnymi powodami zwrotu skierowania jest wypadek losowy lub choroba.
W uzasadnionej sytuacji zostanie wyznaczony nowy termin pobytu leczniczego. Natomiast w przypadku nieuzasadnionej rezygnacji skierowanie wraca do lekarza, a pacjent może się ponownie starać o nowe skierowanie w dowolnym czasie. Za nieuzasadnioną rezygnację rozumie się zwrócenie skierowania po rozpoczęciu turnusu lub nie zwrócenie go wcale.
Zobacz także: