Opis obiektu:
Sanatorium Wielka Pieniawa w Polanicy Zdrój jest największym polanickim sanatorium, pięknie położone w samym sercu Parku Zdrojowego, u podnóża Gór Stołowych.
W obiekcie wykonywanych jest ponad 90 rodzajów zabiegów leczniczych , rekreacyjnych i spa, między innymi: kąpiele mineralne, kąpiele i okłady borowinowe zabiegi na bazie alg i minerałów z Morza Martwego. Ten wyjątkowy pod względem architektonicznym obiekt zaprasza także do nowoczesnego centrum rekreacyjnego „Słoneczne Termy Wielka Pieniawa", w którym znajdują się dwa baseny wyposażone w różnorodne systemy masaży podwodnych a także Strefa Saun "Klimaty Świata": sauna fińska "Sahara", łaźnia parowa "Tropik", sauna śnieżna "Arctica".
- Profile lecznicze: Układ pokarmowy, Układ krążenia, Reumatyczny, Przemiana materii, Narządy ruchu, Laryngologiczny, Kardiologiczny, Drogi oddechowe, Alergie
- Rodzaje zabiegów: Światłolecznictwo, Sport i rekreacja, Rehabilitacja, Odnowa biologiczna, Masaże, Magnetoterapia, Inhalacje, Hydroterapia, Gimnastyka, Fonoterapia, Elektroterapia.
Zakwaterowanie:
Do dyspozycji gości 300 miejsc w apartamentach oraz pokojach 1,2,3 – osobowych o wysokim standardzie. Pokoje jak i cały ośrodek są przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
Pokoje hotelowe wyposażone są w lodówkę, TV-Sat, łazienkę, radio, telefon, ułatwienia dla niepełnosprawnych. W jednym ze skrzydeł budynku zlokalizowane są sklepy i kawiarnia. Hotel udostępnia możliwości prowadzenia konferencji i szkoleń.
Doba hotelowa rozpoczyna się w niedzielę od godz. 15.00, kończy w następną niedzielę do godz. 11.00.
Wyżywienie:
Posiłki podawane są w jadalni obiektu, śniadanie i kolacja w formie bufetu szwedzkiego, obiady są serwowane (wybór z 3 dań). Ze względu na dobę hotelową pierwszym posiłkiem dla Gości jest kolacja, ostatnim śniadanie.
W cenie:
- Bezprzewodowy internet Wi-Fi.
Rozrywka i sport:
- „Słoneczne Termy Wielka Pieniawa", z systemami masaży podwodnych, jacuzzi, płaszczem wodnym, grota solno -jodowa, salony: urody, kosmetyczny, fryzjerski i tlenowy, sauny, solarium, sala bilardowa, Centrum Terapii Laserowej, Hight Center – Centrum Walki z Nadwagą i Cellulitem oraz kriosaunę.
- Amatorom czynnego wypoczynku polecamy korzystanie z pobliskich kortów tenisowych, letniego toru saneczkowego, licznych szlaków turystycznych i tras rowerowych oraz pijalni wód mineralnych.
Informacje dodatkowe:
- Zwierzęta nie są akceptowane,
- Cena nie zawiera taksy klimatycznej.
- Doba hotelowa rozpoczyna się w niedzielę o godz. 15.00, kończy się ostatniego dnia pobytu o godz. 11.00. W przypadku pobytu leczniczego pierwszym posiłkiem jest kolacja, a ostatnim śniadanie.
Polanica-Zdrój jest położona u wylotu przełomowej Piekielnej Doliny, przez którą przepływa Bystrzyca Dusznicka, wpływająca do Nysy Kłodzkiej. Północna i środkowa cześć miasta leży u wschodniego podnóża stoliwa Szczytnika w Górach Stołowych, zaś południowa na zboczu Kamiennej Góry, Stogu w Górach Bystrzyckich oraz Zagajnika.
Polanica-Zdrój nieustannie się rozwija i - od czasów, gdy prawie 200 lat temu przyjęła charakter uzdrowiska - stale rozszerza swoją ofertę.
Można tu uprawiać turystykę rowerową, organizować stąd piesze wypady w wyższe partie górskie, rozwijać technikę surwiwalu. Zimą Polanica staje się świetną bazą wypadową do wyżej położonego Zieleńca, oferującego narciarskie białe szaleństwo.
Najmłodsze uzdrowisko Polski przyciąga nie tylko klasycznych kuracjuszy. Teraz kusi coraz modniejszymi szkołami przetrwania, wyprawami, imprezami motywacyjnymi i integracyjnymi dla firm. Coraz częściej też turyści traktują Polanicę jako świetną bazę wypadową do zwiedzania całej Kotliny Kłodzkiej. Samochodem, pieszo, na rowerze - odwiedzają niezwykłe i tajemnicze szczyty Gór Stołowych, podziemne atrakcje turystyczne i wiekowe miasteczka.
- Pijalnia „Wielkiej Pieniawy"
- Rzeźba niedźwiedzia i głaz
Znajdują się w Parku Leśnym, pierwsza upamiętnia hipotetyczną granicę lądolodu w okresie zlodowacenia, drugi przewodników sudeckich i ratowników GOPR, którzy zginęli w latach 1948-1978.
W roku 1925 wzniesiono Teatr Zdrojowy im. Mieczysławy Ćwiklińskiej, wybitnej aktorki, która w latach 60-tych występowała kilkakrotnie na tej scenie. Teatr mieszczący ok. 500 miejsc, po wieloletniej przerwie i długotrwałym remoncie wznowił działalność w 1994 r. Obecnie jest w nim Międzynarodowe Centrum Konferencyjno - Kulturalne. Organizowane są tu różnorodne imprezy cykliczne oraz artystyczne występy okazjonalne.
- Muzeum Misyjno – Etnograficzne
Muzeum prowadzone jest przez zgromadzenie misyjne "Chrystus Rex". Klasztor znajduje się w XIX- wiecznym budynku, przebudowanym w 1927 na Dom Misyjny. Zgromadzono tu wytwory sztuki ludów Polinezji, Zairu i Andów Peruwiańskich. Na zbiór składają się stroje, ozdoby,instrumenty muzyczne, a także przedmioty codziennego użytku.
W roku 1994 r. obok Muzeum Misyjno-Etnograficznego odsłonięto odlany w brązie, realistyczny pomnik Damiana de Veuster (1840-1889) w związku z jego beatyfikacją. Na budynku obok wejścia od muzeum umieszczono tablicę upamiętniającą pobyt w klasztorze w dniach 13-19 sierpnia 1959 r. kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Ze stoku nad klasztorem rozpościera się przepiękny widok na Masyw Śnieżnika.
- Barkowa Kaplica Najświętszej Marii Panny
- Kaplica św. Wawrzyńca
- Klasztor Sióstr Urszulanek
- Szlaki Turystyczne
- Góralka – Tor Saneczkowy
Letni tor saneczkowy jest szczególnie atrakcyjną rozrywką dla dzieci i dorosłych. Ponad450 metrów zjazdu na sankach, w których płozy zastąpiono kółkami a śnieg stalową rynną. Świetna całkowicie bezpieczna zabawa, mimo iż wprawni saneczkarze mogą osiągać szybkość do 40 km/h. Mniej odważni mogą regulować prędkość ręcznym hamulcem.
GODZINY OTWARCIA: codziennie od 10 rano do 20 wieczorem za wyjątkiem dni deszczowych.
- Kolejka Turystyczna POL-KART
- Paintball Polanica
Atrakcje turystyczne w okolicy: Błędne Skały, Szczelliniec Wielki, Skalne Grzyby, Twierdza Kłodzka i Labirynty , Podziemna Trasa Turystyczna Im. 1000-Lecia Państwa Polskiego, Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie.
Źródło: www.polanica.miasto.biz
www.pl.wikipedia.org